Sıkça Sorulan Sorular

Beatles sonrası en iyi albüm?
Band on the Run (Wings-1973)
Bilgisayar alanında günde kaç saat çalışıyorsunuz?

25 seneden fazla bir zamandır günde kemiksiz en az 7 saat (ilerleme amacıyla yapılan çalışmaları kastediyorum. Para kazanmak için yapılanları değil). Bunun yarısı teorik yarısı pratik çalışma…

Bugüne kadar sınıfta öğrencilerin sorduğu en ilginç soru nedir?

“Hocam, babanız ne iş yapıyor?..”

Burcunuz nedir?

Burçlara inanmam. Bence tam bir zırvalık. Toplumun burçlara yoğun ilgisi 80’li yıllarda başladı galiba.  İşte o zamanlarda bir gün Ortaköy‘deki bir çay bahçesinde bir grupla oturmuş sohbet ediyorduk. Gruptan bir kız bana burcumu sordu. “Bilmiyorum” dedim. O da bu kez ne zaman doğduğumu sordu. Ben de söyleyince “aaa sen oğlaksııın” demesin mi? Tuhaftır,  tam olarak ne zamandı, kimler vardı hiç hatırlamıyorum. Ama o yüz ifadesini çok iyi hatırlıyorum.

C ismi B’den geliyor. Peki B ismi nereden geliyor?

Ben de eskiden Bell Lab‘ın B‘sinden ya da BCPL‘in B‘sinden geldiğini sanırdım. Fakat Ken Thompson bir röportajda karısı Bonnie‘nin B‘sinden geldiğini şaka yollu söylüyor. Nasıl, romantik değil mi?

C/C++’ta main neden anahtar sözcük değil?

Teknik olarak bir atomun anahtar sözcük olması için derleyicinin ona diğer değişken atomlardan farklı bir işlem uygulaması gerekir. Yani anahtar sözcükler parse işlemi sırasında diğer değişkenlerden (identifiers) ayrılmaktadır. Halbuki C ve C++’ta her ne kadar main fonksiyonunun diğer fonksiyonlardan farklı bir özelliği varsa da derleyici bu bu ismi gördüğünde buna diğer değişkenlerden farklı bir işlem uygulamamaktadır. main derleyici tarafından değil, bağlayıcı (linker) tarafından aranır. Ayrıca main anahtar sözcük olmadığı için bu isimde başka değişkenler bildirilebilir.

Derleyici projesi ne zaman bitecek?

Şu anda kod optimizasyonu üzerinde çalışıyorum. Optimizasyonsuz beta versiyonunun Eylül 2009’da çıkacağını umuyorum.

Derleyici ve işletim sistemi gibi temel sistem programlarını yazmaya çalışmanın ne anlamı var? Bunların zaten yazılmışı yok mu, bunların bir bölümü zaten açık kaynaklı değil mi?

Olanı incelemek ya da değiştirmek hiçbir zaman sizi onları yazanların düzeyine getirmez. Bu kafayla da bir yere varılmaz. Zaten dediğiniz yazılımları yazanlar da sizin kafada olsalardı bu yazılımlar asla gerçekleştirilemezdi.Şunu unutmamak gerekir ki bu tür projeler gerçekleştirilirken pek çok kişi yetişmekte ve önemli deneyimsel kazanımlar elde edilmektedir. Belli aşamalardan geçmemiş olan bizim gibi ülkelerin bu kazanımları kestirmeden elde edebilmeleri mümkün değildir. Zaten teknolojiyi dışarıdan alarak onların önüne geçmiş olan bir ülke modeli de yoktur.

En beğendiğiniz köşe yazarı?

İlhan Selçuk.

En beğendiğiniz müzik grubu?

The Beatles.

En iyi 45’lik?

I Want to Hold Your Hand / This Boy (The Beatles-1963)

En iyi IDE hangisidir?

En iyi olduğunu sandığınızdır. Bu konuda sizi ikna edemem.

En sevdiğiniz albüm?

Rubber Soul (The Beatles-1965).

En sevdiğiniz font?

Courier New. Sabit genişlikli fontlara karşı büyük bir sempatim var.

Hangi takımı tutuyorsunuz?

Futbolla aram pek yok. Maçları da takip edemiyorum. Fakat yine de  (herhalde Eskişehir‘li olmamdan, Amcam’ın Eskişehirspor‘un saha hekimliğini yapmış olmasından, amcamın oğlunun Eskişehirspor‘da top koşturmuş olmasından  ve Eskişehirspor‘un 70’li yıllarada İstanbul takımlarına kafa tutmuş olmasından dolayı) Eskişehirspor’u tuttuğumu söyleyebilirim.

Hangi tarz müzikten hoşlanıyorsunuz?

60’lı ve 70’li yıllar ağırlıklı Rock ve Rock’n Roll. Vokal ağırlıklı müziği severim. Klasik müzik de dinlerim.

Hiç kart deldiniz mi?

Evet, IBM main frame’leri için kart delmiştim.

Klavyedeki en sevdiğiniz tuş?

F1

Makaleler kısmındaki satranç taşları ne anlama geliyor?

Satranç taşlarının toplam puanı makalelerin zorluk derecesini gösteriyor. Piyon = 1, At = Fil = 3, Kale = 5, Vezir = 9.

Ne olacak bu memleketin hali?

Bilmiyorum, ben de merak ediyorum…

Neden bazı okullarda hala Fortran öğretiliyor?

Dersi verenlerin yalnızca Fortran bilmeleri nedeniyle.

Okulda hocamız goto kullanmayın diyordu. Şimdi kullanalım mı, kullanmayalım mı?

Gerektiğinde kullanın. Acaba hocanız “yahu madem kullanmayacaktık o halde bunu dile neden koymuşlar” gibi bir soruya nasıl yanıt verirdi?..

Pardus hakkında ne düşünüyorsunuz?

Linux için Türkçe bir dağıtım hazırlanmasını olumlu karşılıyorum ve destekliyorum. Ancak “Ulusal İşletim Sistemi” tanımlamasını komik buluyorum. Ulusal İşletim Sistemi diyebilmek için ciddi bir mühendislik katkı gerekir. Bu katkı da özellikle çekirdek düzeyinde olmalıdır.

Profesyonel (para kazanmayla ilgili) uğraşlarınız nelerdir? Yani parayı nasıl kazanıyorsunuz?

Temel olarak 3 tür işten para kazanıyorum:

1. Eğitim
2. Danışmanlık ve problem çözme (genellikle şirketlere yönelik)
3. Proje geliştirme (tek başına ya da grup yöneticisi olarak)

Bunların ağırlıkları zaman içerisinde değişiyor. Şu sıralar hafta sonum tamamen eğitimle geçiyor, hafta içi diğer işlerle ilgileniyorum. Kitap işinden para kazanamıyorum. Kitaplarımdan elde ettiğim kazanç, kitaplara verdiğim paradan çok daha düşüktür.

Programcılıktan emekli olunur mu?

Mevzuata göre evet fakat pratikte hayır. Şirketler belli yaşı geçmiş programcıları ya müdür yapıyorlar ya da işten atıyorlar. Gençleri daha az parayla çalıştırabiliyorlar. Ayrıca “doktorun yaşlısı, programcının genci makbuldür” biçiminde toplumda yaygın ve yanlış bir inanış da var.

Programların son versiyonları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Elde bulunmasında fayda var. Ama takıntı haline getirmemek lazım.

Psikanaliz hakkında ne düşünüyorsunuz?

30’una kadar psikanalize inanmayanın ruhundan 30’undan sonra inanın da aklından şüphe ederim. Fakat bulanın dehasından şüphe etmem.

Sistem programcılığı zor mu?

Kuşkusuz yazılımın en zor fakat en saygın alanı. Sistem programlamada ayrıntılar önemli. Teorik bilgilere çokça gereksinim duyuluyor. Biliyor gibi yaparak işi kotaramazsınız. Uygulama programcılığına göre çok daha fazla çalışma gerektiriyor. Elde edilen birikimin ürüne dönüştürülmesi uzun zaman gerektiriyor.

Sistem programcılığında para var mı?

Dünya ölçeğinde evet. Fakat ülkemizde pek yok. Tabi bir sistem programcısı asla aç kalmaz.

Siteyi kimler ve ne ile yaptı?

Cenk Şener

Tab aralığı kaç olmalıdır?

Algılama konusunda yapılan pek çok araştırmaya göre 2 ile 4 arasında. Fakat neden hala bazı editörlerde default 8, ben de anlamış değilim…

Yaşlanan programcılara ne olacak?

Yaşlı programcıyı şirketler çalıştırırmak ister mi bilmiyorum. Kanımca bunlardan bir kısmı kendi şirketlerini kurup patron olur, bir kısmı müdür olur. İşte kalan kısmının ne olacağını önümüzdeki yıllarda hep birlikte göreceğiz. Fakat “kurt kocayınca köpeklere maskara olur” biçiminde bir halk deyişi hiç aklımdan çıkmaz. Umarım böyle dramatik bir sonla karşılaşmayız.

İnsan sürekli program yazarak kafayı yer mi?

Hayır. Hem zaten denedim, yemiyor.

İyi bir C/C++ programcısı nasıl olmalıdır?

1) Dilin kurallarını eksiksiz bilmeli ve bu konuda hiçbir tereddütü olmamalıdır.
2) Farklı konularda uygulamalı çalışmalar yapmış olmalıdır.
3) Düşündüklerini hızlı bir biçimde koda dönüştürebilecek beceriye sahip olmalıdır.
4) Sistem programlama konusunda temel düzeyde de olsa uygulamalı çalışma yapmış olmalıdır.
5) Üzerinde çalıştığı projeyi bitirebilecek motivasyona ve enerjiye sahip olmalıdır.

Not: iyi bir C/C++ programcısının temiz ahlaklı olması gerekmiyor. Fakat olsa iyi olur…

İyi satranç oynadığınız söyleniyor, doğru mu?

Üniversite yıllarında profesyonel oyuncu olmak için düzenli satranç çalışıyordum. Fakat daha sonra bıraktım. Eskişehir birincisi, Türkiye Yurtlar birincisi, Gençler’de Türkiye dördüncüsü olmuştum. Türkiye Küçükler ve Türkiye Liselerarası turnuvalarında hep ilk 10 arasına girdim. UKD’em uzun süre turnuvalara katılmadığım için silindi. Tahminen 2000 ile 2200 arası bir ELO‘ya sahibimdir. ICC (Internet Chess Club)‘ye de uzun  süredir giremiyorum. Yıldırım (blitz) rating‘im 2200 civarındaydı. Fakat 2300’ün yukarısına çıkmıştım. (GM Atalık‘la 80’li yıllarda çeşitli turnuvalarda 5 kez oynadım. Hepsini kaybettim.)